T629 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

Açıklama

T129 ATAK ve T625 GÖKBEY Projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi”ne başlanmıştır. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlanmaktadır.

Vizyon

Yerli, milli ve özgün bir taarruz, taktik, keşif helikopteri oluşturmak amacıyla başlatılan projede yüksek yerlilik oranı ile ülkemize kazandırılacak olan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ile ülkemiz taarruz, taktik ve keşif helikopteri alanındaki tecrübesini derinleştirmiş olacaktır.

MEDYA

01.01.2024 Referans

T629 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

Mevcut ATAK helikopterimizin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak. İlk test uçuşu ise 2024 yılında planlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ağır sınıf taarruz helikopteri ihtiyacını karşılayacaktır. Yüksek miktarda faydalı yük (mühimmat) taşıyabilecek, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp sistemleri, navigasyon sistemleri, haberleşme sistemleri ve silah sistemlerine sahip olacak. Yurt içi imkanlarla üretilmiş, tedarik ve ihraç kısıtlarından etkilenmeyen yeni bir taarruz helikopter platformunun geliştirilmesi amaçlanıyor.

18.03.2023 Referans

İlk uçuşun gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

01.09.2022 Referans

İlk helikopterin montaj başlangıcı

01.07.2022 Referans

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Detay tasarımı tamamlanması

17.04.2019 Referans

T629 program başlangıcı

22.02.2019 Referans

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi imzalandı.