Milgem Projesi

Açıklama

Türkiye’nin milli imkanlarının azami oranda kullanıldığı Milli Gemi (MiLGEM) Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk defa günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara sahip, komplike bir su üstü harp gemisinin dizayn ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile milli imkanlar kullanılarak hayata geçirilmiştir.

Vizyon

MiLGEM Projesi’nde bugün gelinen durum itibarı ile gemi inşa ve donatımında kullanılan malzeme, cihaz ve sistemler değer olarak %70 oranında yerli sanayi imkânları ile karşılanırken, bu oran kalem bazında %80 dolaylarındadır. Küçük boyutlu alımlar için 212 firma ile çalışmalar yürütülerek, hizmet ve materyal tedariki konusunda özel sektör sanayicisi ile toplam 75 firma ile ana sözleşme yapılmış ve yaklaşık 9200 kalem malzeme tedarik edilmiştir. Proje ile, denizaltı savunma harbi ve açık deniz devriye görevlerini icra edebilen yerli Türk savaş gemisi geliştirilmesi amaçlanmıştır.

MEDYA

01.01.2019 Referans

Proje kapsamında inşa edilen TCG HEYBELİADA 2011 yılında, TCG BÜYÜKADA 2013 yılında, TCG BURGAZADA 2018 yılında, TCG KINALIADA 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapmaya başlamıştır.

01.01.2007 Referans

Prototip Gemi için ihtiyaç duyulan 1. ve 3. paket dizayn, inşa ve donatım malzeme ve hizmetlerini de kapsayacak şekilde sözleşme revize edilmesi

01.01.2006 Referans

"Prototip Gemi Dizayn Hizmetleri ve Platform İnşa ve Donatım Malzeme ve Hizmetlerinin Tedarik Sözleşmesi" imzalanması